HABERLER

5 SORUDA TANIYALIM: GIDA VE TEMİZLİK SEKTÖRÜ

Kooperatif ve Sosyal Girişimlere Yönelik Destek Programı

Hayata Destek olarak İstanbul’da 2017’den bu yana yürüttüğümüz geçim kaynağını destekleme projelerinde bu yıl kooperatif ve sosyal girişimleri destekliyoruz. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) desteğiyle hayata geçirdiğimiz bu programla katılımcı, demokratik, adil ve sürdürülebilir gelir modellerini güçlendirmeyi, çok kültürlü yapıların uyumuna katkı sunmayı hedefliyoruz. Program yararlanıcısı olarak belirlenen kooperatif ve sosyal girişimlere, ihtiyaçları doğrultusunda belirlenen özel destekler sunuyoruz. Bu destekler arasında eğitimler, atölyeler, ayni yardımlar, danışmanlık, istihdam, pazarlama ve görünürlük giderlerinin temini, sosyal uyum faaliyetleri gibi ihtiyaç odaklı ve birbirinden farklı birçok başlık bulunuyor.

Kooperatif ve sosyal girişimler, küresel ekonomik rejimin çizdiği sınırlara alternatif bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Çok kültürlü çalışma alanına ve daha adil bir kazanç modeline uygun ortamı yaratmaları, bulundukları sektörde tutunmaya çalışan bu kuruluşların önemini de artırıyor. Bu kuruluşlar kır-kent arasında kurulan alternatif ağlara iyi birer örnek oluşturuyor, yerel kalkınmaya katkılarının yanı sıra ortak değerler etrafında buluşan farklı gruplarla topluluk kavramını da öne çıkarıyor.

5 ayrı sektörde faaliyet gösteren toplam 10 kuruluşun yer aldığı destek programımızda, gıda ve temizlik sektöründen 5 kuruluş bulunuyor. Şimdi gelin, bu 5 partnerimize daha yakından bakalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir